GISDay 2013

Na wstępie wyrazić muszę wielkie uznanie dla organizatorów. Tegoroczny Dzień GIS w Krakowie organizowało aż pięć uczelni (UJ – gospodarz i główny organizator, AGH, UP, UR, PK) i jeden instytut naukowy. Podsumowując GISDay w liczbach napiszę tylko, że uczestnicy mogli zobaczyć: instalację artystycznę, 2 wystawy, stoiska 7 kół naukowych i 12 stoisk firmowych. To dało  prawie 12 godzin rozmaitych atrakcji, na które przybyło kilkuset uczestników. Powstało mnóstwo nowych planów, inspiracji i pomysłów na współpracę. Na koniec imprezy Studenckie Koło Naukowe Geografów z Uniwersytetu Pedagogicznego zostało wybrane jako przyszłoroczny gospodarz.

Ale zacznijmy od początku. Uroczystości rozpoczęliśmy o 9:30 warsztatami. W miarę upływu czasu przybywało zwiedzających, którzy od razu kierowali sie do stoisk kół naukowych i firm. Po drodze każdy mógł zwiedzić wystawę „Mapy wczoraj i dziś”. O godzinie 10:45 wystartowała sesja główna na auli, gdzie rozdano nagrody w konkursie „zmieniający się świat”. Dalsza część wykładów w auli zgromadziła nieopisane ilości widzów.

KNGK Geoinformatyka wystawiało się na jednym stoisku z Naukową Siecią Studentów Geoinformatyki (NSGeo). Razem przygotowaliśmy masę atrakcji. Jednocześnie na dwóch rzutnikach prezentowaliśmy technikę skanowania kinectem oraz działanie kamery termowizyjnej.

Kinect młodym zwiedzającym kojarzył się jednoznacznie – z grami na konsoli Xbox. Mgr inż. Wojciech Matwij wraz z zespołem KNGK Geoinformatyka zaprezentował jak w prosty sposób przy użyciu czujnika Kinect wykonać model 3D. Kontroler wykonuje pomiar przy pomocy kamery IR w zasięgu około 5m. Kontroler koloruje i łączy kolejne ujęcia na podstawie zdjęć wykonywanych w czasie pomiaru. Dzięki temu możemy wykonać trójwymiarowy model, np. popiersie.

Drugą atrakcją była kamera termowizyjna, tym bardziej atrakcyjna, że zdjęcia drukowaliśmy na miejscu i wręczaliśmy gościom. Mgr inż. Paulina Lewińska tłumaczyła odwiedzającym jak kamera działa oraz dlaczego daje takie a nie inne wyniki. Najciekawiej wychodziły zdjęcia twarzy i dłoni.

W przerwach pomiędzy pokazami sprzętu przechodnie mogli obejrzeć prezentacje multimedialne o naszej działalności i zapytać o co tylko chcieli. Prezes NSGeo, Michał Lupa, oraz prezes KNGK Geoinformatyka, Mateusz Jabłoński, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.

Ostatnia część obchodów GISDay w Krakowie przeniosła się do Arteteki, gdzie odbyły się panele dyskusyjne. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obsługę i organizację stoiska. Na koniec ekipa KNGK Geoinformatyka okiem kamery termowizyjnej.

[teammember id=”1075″ nopic]